Informacja - o obowiązkach wynikających jednolitych plików kontrolnych.

Szanowni Państwo,

Związek Rzemiosła Polskiego przekazał organizacjom rzemieślniczym pismo dotyczące spraw podatkowych oraz  swoje,  w tym względzie,  stanowisko .

Prosimy o wnikliwe zapoznanie się z jego treścią:

Informujemy, że od 1 lipca 2016 roku dla dużych firm  (dla  MŚP firm obowiązek ten będzie fakultatywny do czerwca 2018r.), przepisy zmienionej Ordynacji podatkowej wprowadzają obowiązek  tworzenia i przesyłania na żądanie organów podatkowych - danych z ewidencji podatkowych oraz dowodów księgowych w formie  tzw. jednolitych  plików  kontrolnych (JPK).

Na tej podstawie Ministerstwo Finansów opracowało struktury plików kontrolnych (m.in. księgi rachunkowe, ewidencje VAT, ewidencja magazynowa, wyciągi bankowe), które przewidują format i zakres danych, jakich organy podatkowe będą mogły żądać od podatników.

Dodatkowo od lipca duże firmy (przepis został uchwalony 13 maja 2016r.) zostały zobowiązane do comiesięcznego przekazywania, bez wezwania urzędu skarbowego, danych z ewidencji VAT, także w formacie JPK.  Mali i średni przedsiębiorcy wejdą w te obowiązki od stycznia 2017 roku, a mikroprzedsiębiorcy od stycznia 2018 roku.

Jednocześnie zmianą z dnia 13 maja 2016 roku  ustawy o VAT od 1 stycznia 2018 roku nałożono na wszystkich podatników VAT obowiązek prowadzenia ewidencji VAT w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. W praktyce, od 1 stycznia 2018 wszyscy podatnicy VAT będą mieli obowiązek prowadzenia rejestrów VAT komputerowo i przekazywania ich w postaci elektronicznej, co miesiąc do urzędu skarbowego w formie JPK.

Dodatkowo podmioty nie będące przedsiębiorcami (a więc m.in. organizacje rzemieślnicze nie wpisane do rejestru przedsiębiorców) miałyby obowiązek przekazywania na żądanie organu skarbowego danych w formie  Jednolitego Pliku Kontrolnego  już od 1 lipca 2016 roku. Ważne, że w tej sprawie otrzymaliśmy wstępną wiadomość, że Ministerstwo Finansów rozważa zwolnienie tych podmiotów z obowiązków JPK na zasadach analogicznych jak MŚP.

W najbliższym czasie  powinien  pojawić się w tej sprawie komunikat Ministra Finansów.

z Poważaniem,

Cech Rzemiosł i Małej Przedsiębiorczości w Łowiczu