Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wystawa "Majstersztyk po Łowicku"

 W niedzielę 18 września 2016 r. w Łowickim Muzeum została otwarta wystawa poświęcona dziejom Łowickiego Rzemiosła. 

Wystawie nadano nazwę „Majstersztyk po łowicku” i prezentowana jest ona

w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Wystawa „Majstersztyk po łowicku” jest próbą przedstawienia dziejów łowickiego rzemiosła od średniowiecza po współczesność.

Łowiccy rzemieślnicy, korzystając z licznych przywilejów królewskich i arcybiskupich, w znaczący sposób wpływali na rozwój miasta.

Szczególnie dotyczy to wieków XV i XVI, czyli okresu znacznego rozwoju gospodarczego Łowicza. Na słynne łowickie targi i jarmarki przybywali kupcy nie tylko z ziem polskich, ale także z krajów ościennych.

Jednocześnie ekspozycja pokazuje, że samorząd rzemieślniczy istniał nie tylko w wiekach przeszłych,ale jest nadal obecny

w życiu łowickiego społeczeństwa, gdyż spadkobiercą tradycji dawnych cechów branżowych pozostaje Cech Rzemiosł i Małej Przedsiębiorczości w Łowiczu.

 

Na wystawę składają się eksponaty ze zbiorów własnych muzeum, Łowickiego Oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie, regionalnych muzeów z Wielunia i Kutna, Łowickiego Cechu oraz zbiorów prywatnych.

Nasza organizacja udostępniła m.in. 11 sztandarów branżowych z pierwszej połowy XX wieku w tym sztandar Powiatowego Związku Cechów z 1947 r., którego koncepcję plastyczną opracował znany łowicki artysta-plastyk Zdzisław Pągowski, zaprezentowanych zostało też kilka dokumentów cechu stolarskiego z przełomu XVIII i XIX wieku.

Wystawa potrwa do końca m-ca października br..

 

Zarząd Cechu zachęca Koleżanki i Kolegów do odwiedzenia Łowickiego Muzeum i obejrzenia wystawy, która bardzo dużo mówi o naszym środowisku.

Szczególnie zachęcamy młodsze pokolenie, dla którego wiele nazw zawodów rzemieślniczych jest już zupełnie niezrozumiała.


Link do stromy Muzeum z wydarzeniem

 


 

 

2024  Cech Rzemiosł i Małej Przedsiębiorczości