Spotkanie opłatkowo-noworoczne łowickiego środowiska rzemieślniczego

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku Zarząd Cechu Rzemiosł i Małej Przedsiębiorczości zorganizował w dniu 5 stycznia 2015 r. cechowe spotkanie opłatkowe, w którym wzięło udział 16. członków organizacji. Jak co roku na rzemieślniczą uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele łowickiego duchowieństwa oraz miejskich i powiatowych władz samorządowych. Z satysfakcją należy stwierdzić, że prawie wszyscy Zaproszeni zjawili się w cechowej siedzibie.

Starszy Cechu Krzysztof Bury w imieniu gospodarzy powitał:

– Księdza Biskupa Alojzego Orszulika, który jest Honorowym Członkiem Łowickiego Cechu,

– V-ce Starostę Powiatu Łowickiego Andrzeja Boguckiego,

– Burmistrza Łowicza Krzysztofa Kalińskiego,

– Proboszcza Parafii Katedralnej ks. prałata Wiesława Skoniecznego,

– Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łowiczu Dariusza Żywickiego.

Następnie stwierdził, że miniony rok powinien pozytywnie zapisać się w łamach łowickiego Cechu m.in. dlatego, że Zarządowi Cechu udało się zrealizować bardzo ważne zadanie - zagospodarowanie posiadanych środków materialnych w sposób zapewniający organizacji w miarę stabilne finansowanie jej działalności statutowej. Natomiast jeśli chodzi o przyszłość to samorząd będzie starał się w większym niż dotychczas stopniu nawiązywać kontakt ze społeczeństwem a szczególnie z tymi grupami, które związane są z działalnością gospodarczą. Wspominając listopadowe wybory do samorządu terytorialnego mówca złożył gratulacje V-ce Staroście Łowickiemu panu Andrzejowi Boguckiemu oraz Burmistrzowi Krzysztofowi Kalińskiemu wyboru na te, tak istotne dla społeczności naszego regionu, funkcje. Kończąc swoje wystąpienie Starszy Cechu w imieniu własnym i Zarządu Łowickiego Cechu Rzemiosł i Małej Przedsiębiorczości serdecznie podziękował gościom za przybycie na rzemieślnicze spotkanie i wszystkim życzył, aby Nowy 2015 Rok był dla nich czasem pełnym sukcesów i radości.
Spotkanie przebiegło w podniosłej atmosferze. Z dłuższym przesłaniem do jego uczestników zwrócił się Biskup Orszulik, który podkreślił rolę tradycji w życiu społeczeństw i narodów. To tradycja przekazywana z pokoleń na pokolenia pozwala zachowywać pamięć o faktach i zdarzeniach, które miały miejsce dawno temu. I właśnie z takich elementów przekazu korzystają często społeczności religijne – także okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku ukształtowany został w dużym stopniu przez Tradycję. Podziękowania za zaproszenie na spotkanie opłatkowe oraz życzenia świąteczne i noworoczne Łowickiemu Rzemiosłu przekazali także pozostali goście.
Warto tu przytoczyć wystąpienie Andrzeja Boguckiego, który nawiązał w nim do swoich rodzinnych związków z rzemiosłem. Ponieważ jego mama prowadziła w Kiernozi zakład fryzjerski, jako dziecko brał udział w zabawach choinkowych organizowanych przez tut. Cech.
Na ręce Starszego Cechu zostało skierowane pismo Starosty Łowickiego Krzysztofa Figata, który nie mógł osobiście uczestniczyć w cechowych uroczystościach. Starosta podziękował za zaproszenie go na spotkanie rzemieślnicze, które – jak się wyraził – na pewno będzie okazją do rozmów, tak o przyszłych zamierzeniach jak i o dokonaniach roku minionego. Złożył podziękowanie za zaangażowanie samorządu rzemieślniczego w sprawy społeczne łowickiego regionu i jednocześnie życzył, aby Rok 2015 był dla Cechu czasem podejmowania nowych wyzwań i satysfakcji z dokonań.
Następnie uczestnicy spotkania połamali się opłatkiem składając sobie życzenia świąteczne. Miłym akcentem spotkania było wspólne zdjęcie zaproszonych gości i członków Cechu. Noworoczne spotkanie zakończył wspólny posiłek.

Więcej zdjęć można obejrzeć w naszej galerii lub na facebook.